Materská škola a naša budúcnosť

Hlavným zameraním našej materskej školy je rozvíjanie celistvej osobnosti dieťaťa ako slobodnej bytosti s dôrazom na intelektový, mravný a duchovný rozvoj, aby samo dokázalo:

• samostatne tvorivo myslieť
  • primerane komunikovať s rovesníkmi i dospelými
  • vážiť si iných aj seba samého
  • vedieť sa pohotovo rozhodovať a vedieť tvorivo a primeraným spôsobom riešiť problém

Materská škola – náš druhý domov

Našim cieľom je vytvoriť pre deti:

• bezpečnú a príjemnú atmosféru, v ktorej každé dieťa bude môcť vyjadriť akúkoľvek svoju myšlienku alebo nápad
  • príjemné a podnetné príťažlivé prostredie, kde by sa deti cítili ako doma a rodičia by radi vodili svoje deti do zariadenia
  • vytvárať dôveru v partnerskom vzťahu učiteľka – dieťa – rodič

Deti sa učia vzájomne komunikovať i s dospelými, hovoriť otvorene o svojich problémoch a budujú v sebe pocit sebavedomia. Jednou zo základných metód je používanie kruhu priateľstva, ktorý napomáha k budovaniu vzťahov na základe vzájomnej úcty, dôvery a rešpektu.

Snažíme sa, aby našu MŠ opúšťali samostatné a zodpovedné osobnosti s dobrou sebakritikou a vlastným názorom, ktoré sú schopné vzájomne spolupracovať a komunikovať.

Pre to, aby škôlka dosahovala čo najlepšie výsledky, riadi sa týmito zásadami:

• uspokojuje individuálne a vývojové potreby detí, dbá o dobré podmienky pre pohodu a zdravie detí v MŠ
  • vytvára podmienky pre spontánnu hru
  • poskytuje stravovanie podľa pravidiel zdravej výživy, pestuje zdravé stravovacie návyky
  • posilňuje a podporuje sebadôveru dieťaťa i dospelých v MŠ
  • vytvára vzťahy vzájomnej dôvery, úcty, empatie, solidarity a spolupráce so všetkými ľuďmi
  • stanovujú a dodržiavajú také pravidlá, ktoré si sami vytvoria, lebo ich potom aj ľahšie dodržujú
  • ponúka deťom kvalitné, podnetné estetické a hygienické prostredie
  • deti sa učia vlastným prežívaním
  • úzko spolupracuje s rodinou
  • dbá o vytváranie pohody pre všetkých zamestnancov
  • dbá o zodpovednosť, odbornú úroveň a zdravý spôsob života učiteliek
  • spolupracuje s miestnymi partnermi, ktorí sú zainteresovaní do programu a diania MŠ

Rozloženie tried

Materská škola je umiestnená v účelovej budove a poskytuje celodennú starostlivosť pre deti od 3 – 6 rokov a pre deti s odloženou školskou dochádzkou.

Triedy sú vybavené menšími kuchyňami na rozdávanie stravy, pretože súčasne slúžia aj ako jedálne. Materská škola je štvortriedna, s vyučovacím jazykom slovenským a počet detí prijatých v školskému roku je priemerne 100.

K účelovej budove prislúcha priestranný dvor s pieskoviskom a rôznym záhradným náradím. Dva sklady sa využívajú k odkladaniu hračiek, záhradného náčinia a k hygienickým potrebám.

Popis tried

Triedu včielok navštevujú 5 – 7 ročné deti, deti predškolského veku a deti s odloženou školskou dochádzkou.

Triedu motýlikov navštevujú 4 – 6 ročné deti.

Trieda lienok – sú v nej naše 4-5 ročné deti.

Triedu mravčekov tvoria naši najmenší škôlkári.